Odkurzacz workowy

Odkurzacz workowy… ale który?

W sklepach pojawiają się co raz to nowe rozwiązania ułatwiające codzienne sprzątanie. Mamy odkurzacze wodne, odkurzacze bezprzewodowe, a nawet automatyczne roboty sprzątające. Jednakże mimo wielu innowacji i nietuzinkowych rozwiązań na rynku, nadal najbardziej popularne i najczęściej wybierane jest odkurzacz workowy. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Odkurzacze workowe – inaczej tradycyjne lub klasyczne

Odkurzacze workowe to pierwsze, najprostsze zmechanizowane rozwiązanie jakie się pojawiło do utrzymywania czystości podłóg. Mechanizm ich działania jest bardzo prosty: najpierw zanieczyszczenia wraz z powietrzem je zasysającym trafiają poprzez wąż do wnętrza odkurzacza, w którym znajduje się specjalny wymienny worek. Następnie worek ten przepuszcza powietrze, natomiast zatrzymuje zebrane zanieczyszczenia. Po kilku sprzątaniach, gdy worek się zapełni, wystarczy wymienić worek na nowy. Jednak sam worek workowi nie równy i w tym może tkwić pierwszy trick.

Zalety i wady odkurzaczy workowych

Odkurzacz workowy ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, nie tylko gromadzi nieczystości, ale tez pełni funkcję dodatkowego filtra powietrza. Dla alergików lub osób wrażliwych może to być argument przeważający, stąd większość odkurzaczy dla alergików jest właśnie z workiem.

Minusy odkurzaczy workowych wiążą się głównie z samą wymianą worków. Przede wszystkim musimy co jakiś czas kupić nowe, a to bezspornie wydatek. Musimy także sprawdzać i monitorować kiedy nastąpi czas na jego wymianę. Wymiana worka zapełnionego jedynie w połowie generuje niepotrzebne koszty, natomiast gdy worek jest już przepełniony, najczęściej maleje siła ssania odkurzacza, efektywność nie jest już tak dobra, a i z worka wydobywają się z natężoną siłą nieprzyjemne zapachy. Sam proces wymiany worka może być również uciążliwy, jeżeli worki nie posiadają automatycznego zaszczelnienia otworu worka przed jego wyciągnięciem ze środka odkurzacza – a wtedy coś się może rozsypać, czegoś możemy dotknąć, a cała czynność może być bardzo niehigieniczna. Ważnym aspektem jest też dostępność worków lub ich zamienników – jeżeli producent zakończy sprzedaż worków, musimy kupić nowy odkurzacz. Dodatkowo, jeżeli coś niechcący wciągniemy do odkurzacza, worek trzeba będzie rozerwać, bo nie da się tak łatwo niczego z niego wyjąć.

ZALETY

  • niższa cena zakupu
  • worek jako dodatkowy filtr powietrza
  • bardziej ciche niż odkurzacze bezrowkowe
  • częściej polecane dla alergików niż odkurzacze bezworkowe

WADY

  • konieczność monitorowania poziomu zapełnienia worka
  • siła ssąca najczęściej maleje wraz z zapełnieniem worka
  • wyższy koszt użytkowania – konieczność zakupu i wymiany worków
  • worki tekstylne trzeba opróżniać ręcznie – co może być mało higieniczne

Odkurzacz workowy i jego worek

Sam worek występuje w kilku typach, a to właśnie jego właściwości decydują o naszym ogólnym zadowoleniu z odkurzacza. Dzisiejsze worki mocno różnią się od tego zwykłego, materiałowego po użyciu którego wszyscy alergicy w domu kichali. Aktualnie zwykłe materiałowe worki zostały zastąpione nowoczesnymi rozwiązaniami  w postaci jednorazowych worków papierowych lub zaawansowane, antyalergiczne worki tekstylne. Mają kilka warstw materiału i specjalne technologie, dzięki czemu poziom oczyszczenia powietrza, które wydobywa się z odkurzacza jest bardzo wysokie. Ogólnie worki dzielimy na:

  • Papierowe – jednorazowego użytku, należy je wymieniać od razu gdy zostaną całkowicie zapełnione;
  • Tekstylne – są wielokrotnego użytku, ponieważ wystarczy opróżnić je z zawartości i wyprać, aby móc je ponownie wykorzystać.

Worki papierowe szybko i w miarę higienicznie wymienia się na nowe. Niestety sporym minusem jest to, że są one jednorazowe przez co zakup nowych worków staje się naszym stałym kosztem użytkowania odkurzacza. Bez nowego papierowego worka odkurzacza nie użyjemy. Na rynku możemy również znaleźć modele odkurzaczy, z workami tekstylnymi. Ich dużym plusem jest to, że mogą być użytkowane wielokrotnie. W każdym momencie możemy je otworzyć, usunąć nieczystości, następnie wyprać w pralce i ponownie używać. To o wiele bardziej ekonomiczne i tańsze. Wielu osobom może jednak mocno przeszkadzać fakt, że w momencie opróżniania worków tekstylnych niestety będą kontakt z kurzem i brudem. Z czasem w wyniku długiego i intensywnego użytkowania w worku mogą również pojawić się dziurki, przez które część zanieczyszczeń zacznie wydostawać się na zewnątrz. Wtedy i tak i tak będziemy musieli wymienić go na całkiem nowy.

Najczęściej kupowane odkurzacze workowe

Statystyki wskazują, że Polacy decydując się na odkurzacz workowy nie zawsze wybierają najtańsze produkty, ale też niekoniecznie kupują drogie nowości. Lubimy sprawdzone modele, polecane przez rodzinę, znajomych. Oto 10 najpopularniejszych odkurzaczy workowych.